2011. Május 04. szerda, 12:58
Még több cirkusz és kenyér a piacoknak

Az elmúlt hetek washingtoni politikai színjátszása nagyban elbűvölte a piacokat, azonban most hogy vége a show-nak, a tömegek látszólag további cirkuszt és kenyeret követelnek. Kedden a figyelem újra az európai színdarabra terelődött. A belga államkötvények, némethez képesti hozama 200 bázisponttal emelkedett, mely a valutaunió fennállása óta a legnagyobb megugrás, később a francia hozamok is emelkedtek (75 bázisponttal Németországhoz képest). Az elmúlt négy kereskedésből kettőben a német és a francia kötvények divergenciáját láthattuk; a német hozamok csökkentek, míg a franciák nőttek.
Ugyanakkor a svájci frank árfolyama is jól mutatja, hogy a piacok egyre jobban aggódnak az államháztartások mérlege miatt, a tegnapi EUR/CHF zuhanás a legnagyobb árfolyamesés volt a közös valuta 1999-es bevezetése óta. A másik szembetűnő fejlemény, hogy a bankok – elsősorban az eurózónában – tőkefelhalmozáson munkálkodnak. Mindez arra utal, hogy az Atlanti-óceán mindkét oldalán elért megállapodások ellenére, még messze nincs vége a show-nak.

Részletek

A Moody's viszonylag visszafogott az USA besorolását illetően. Az amerikai adósság-alkut követően mind a Moody's mind pedig a Fitch megfigyelés alá helyezték az ország besorolását, egy lehetséges leminősítés miatt, melyet az S&P már a múlt hónapban kezdeményezett. A Moody's ettől függetlenül kijelentette, hogy rövidtávon nem várható visszaminősítés. A hitelminősítők összegzése kevés megnyugtató pontot tartalmazott, nem utolsó sorban, mivel az amerikai megállapodást mindössze egy hosszú út "első lépésének" tekintik. Amennyiben a két nagy párt képtelen megegyezni a kijelölt nagybizottság év végén elkészítendő adósság-tervében, úgy jelentősen nőhet a leminősítés kockázata.

Globális növekedési félelmek árnyékában a keddi kereskedés.
A hétfői gyenge amerikai makro-adatokat követően kedden újra az amerikai gazdaság teljesítményével kapcsolatos aggályok kerültek az előtérbe, tekintve hogy a legfrissebb személyi jövedelmi és kiadási adatok is arra utalnak, hogy a fogyasztás gyakorlatilag stagnált a második negyedévben (a kiadások 0,2 százalékos mínuszt mutattak). Ez mind az USA-ban, mind Ázsiában nyomás alá helyezte a részvényeket, az S&P500 tőzsdeindex pl. egy nap alatt több mint 2,5 százalékot zuhant. A piacok közben feszülten várják az amerikai (ADP) munkaerőpiaci és az ISM szolgáltatói adatainak pénteki megjelenését.

Mitől más a svájci frank? A héten eddig a svájci frank produkálta a legérdekesebb árfolyammozgást, és nem csak az EUR/CHF kedden jegyzett egynapos rekordzuhanása miatt. A frank már a kiábrándító ISM adatok hétfői megjelenése előtt rákapcsolt (elsősorban a yennel szemben), miután a piacok kezdeti lelkesedése elszállt, és egyre inkább az amerikai megegyezés hiányosságaira terelődött a figyelem. Az amerikai (ISM) makro-adatok az 1,10-es szint közelébe tolták az EUR/CHF devizapárt, majd a tegnapi újfent gyengülést mutató számok továbbra is alacsony árfolyamon tartották azt. A Japán Jegybank intervenciójával kapcsolatos spekulációk is a frank erősödését szolgálták, a pénzügyminiszter Noda Josihiko ugyanis kijelentette, hogy a yen túlértékelt, illetve hogy közelről figyelik a piacokat. Ez a nyilatkozat még nem feltétlenül jelent konkrét intervenciót, azonban figyelmeztetésként szolgálhat a piacok számára, hogy a JPY/USD árfolyamát ne tekintsék egyirányú utcának. Ami a frankot illeti, itt elmondható, hogy Svájc gazdasága igencsak jól teljesít. A valuta azonban töretlenül szárnyal, az elmúlt év nagy részében maga mögött hagyva a yent, majd a héten is több mint 3 százalékos erősödést produkálva. A piacok egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az államadóssági kockázatokra, melynek eredményeként egy tátongó szakadék alakult ki Svájc és Japán között, tekintve, hogy az előbbi még a pénzügyi válság alatt is költségvetési többletet tudott felhalmozni. Japán ijesztő államháztartási mérlege mindeddig nem izgatta különösebben a piacokat. A megváltozott körülmények közepette azonban igen sok kellemetlen kérdést tehetnek majd fel a befektetők egy olyan államnál, ahol öt éven belül 250 százalékra fog emelkedni a GDP-hez mért bruttó adósság (IMF prognózis).

Nő a feszültség a hitelpiacokon. Kedden a pénzpiaci fejlemények is gondoskodtak róla, hogy újra Európára terelődjön a figyelem. Az euró alapú- és a Libor-OIS swapok egyaránt az euró pénzpiacok szigorúbb finanszírozási feltételeit tükrözték. Mindekét adat arra utal, hogy a bankközi hitelezésben a dollár likviditást preferálják a piacok. A 3-havi Libor-OIS spreadek közel 40 bázisponttal növekedtek, melyre majdnem két éve nem volt példa. Továbbá egyre több jel utal arra is, hogy a bankok tőkét halmoznak fel, mégpedig az EKB likviditásából merítve, majd annak újbóli EKB-s letétbe helyezésével. Ez azonban kellemetlen helyzet elé állíthatja az EKB-t a holnapi értekezleten, tekintve, hogy a bank immár két éve arra törekszik, hogy fokozatosan elzárja a 2007-ben megnyitott, és az átmenetinek szánt likviditási csapokat. Így az EKB arra kényszerülhet, hogy valamilyen módon folytassa a korlátlan finanszírozást (az aktuális 3-havi futamidőn túl), a gond csak annyi, hogy a bank vagyonmérlegét már eleve leterhelték az egyre rosszabb minőségű hitelfedezetek, így a bank aligha lesz hajlandó tovább tárni a zsilipeket.

Prognózis

Szerda: Svájc: BMI (kivéve feldolgozóipar), július (előző 57.0), Ausztrália: Kereskedelmi mérleg, június (előrejelzés 2.2 Mrd. AUD, előző 2.333 Mrd. AUD), Eúrózóna: BMI - szolgáltatás, július (előrejelzés 51.4, előző 51.4), kiskereskedelmi eladások - éves összehasonlítás, június (előrejelzés -0.9%, előző -1.8%), Nagy-Britannia: BMI - szolgáltatás, július (előrejelzés 53.5, előző 53.9), USA: ISM Non-Manufacturing összesített, július (előrejelzés 54.0, előző 53.3), gyáripari megrendelések, június (előrejelzés -0.6, előző 0.8%)

Csütörtök: Németország: Gyáripari megrendelések - éves összehasonlítás, június (előrejelzés 6.8%, előző 12.2%), Nagy-Britannia: Bank of England kamatdöntés (változás nem várható, jelenleg: 0.50%), Eurózóna: EKB kamatdöntés (változás nem várható, jelenleg: 1.50%), USA: Segélyben részesülő új munkanélküliek (előző 398.000)

Péntek: Nagy-Britannia: Termelői árindex - fogyasztói árak - éves összehasonlítás, július (előrejelzés 5.8%, előző 5.7%), Németország: Ipari termelés - éves összehasonlítás (előrejelzés 8.1%, előző 7.6%)




Forrás: FxPro Financial Services Ltd.

Jogi nyilatkozat >>

Kockázati figyelmeztetés >>