2011. Május 04. szerda, 12:58
Elmaradhat a pánik

Az amerikai költségvetési politika elkeserítő helyzetéből akár nyertesen kerülhet ki az USA kötvénypiaca, annak ellenére, hogy egyre valószínűbb a leminősítés. Előkerültek azok a chartok, melyek az évekkel ezelőtti japán és kanadai leminősítéseket, és az azt követő meglepő hozamcsökkenéseket mutatták; az amerikai helyzet azonban teljesen más (nem is beszélve a többi tényezőről és erőhatásról, melyek aktuálisan csökkentik a globális hozamokat). Korábban már beszéltünk a dollár tartalékvaluta-státuszából adódó átokról, mely nagyban enyhíti az egyre valószínűbb leminősítés piaci kihatásait. Jelenleg két fontos tényező van, melyek jobban érvényesülnek.
Először is, egy 50 százalékos költekezési kapacitáson működő kormány gazdasági következményei, melyek hosszútávon újabb recesszióba taszíthatják az USA-t. Másodsorban pedig a dollár és az államkötvények kiárusításából adódó pozíciózárásoknak is jelentős hatásai lehetnek. Ezek a tényezők a hozamok ideiglenes csökkenését fogják előidézni. Ráadásul számos amerikai kötvénnyel kereskedő befektetőnek – szabályozási és likviditási okok miatt – nincs is más alternatívája, így a pánikszerű menekülés, melytől oly sokan tartanak, akár el is maradhat.

Részletek

Stabilizálódott az európai zárás után gyengülő euró. Az euró – feltehetően nagyszabású piaci megbízások által előidézett visszaesés után – botladozva érkezett az európai kereskedés végéhez. A háttérben a görög hitelbesorolás újabb leminősítése állt (bár a minősítés már kevésbé számít), ami viszont ennél fontosabb: a Standard&Poor's úgy döntött, hogy a múlt heti intézkedéscsomag részét képező adósságcserét egy "elhibázott cserének", és ebből kifolyólag csődnek tekinti. Ez az ítélet persze kevésbé meglepő, de talán arra jó volt, hogy visszairányítsa a figyelmet az eurózóna válságára, miután a héten eddig elsősorban az amerikai adósság-vita szerepelt a címlapokon.

Hanyatlóban a brit ipar. A brit feldolgozóipari szektorra vonatkozó legutóbbi felmérés aligha adhat okot bizakodásra, ami a várt konjunktúrát illeti. A felmérés összességében igencsak negatív tendenciát mutat. Mind a megrendelések, mind az export csökkentek, míg a készletek – a fogyasztói árak és az üzleti optimizmus csökkenésével egy időben – növekedtek. A drágulást/árcsökkenést mérő indexnél (prices balance) már az elmúlt három hónap során meredek zuhanást láthattunk, ez a mutató 36-ról 4-re csökkent. Továbbá a negyedévenként megjelenő üzleti optimizmus barométer tíz éve nem látott visszaesést mutatott. A kérdés az, hogy ez mindössze egy átmeneti jelenség, mely az eurózónával és az USA-val kapcsolatos hírekkel hozható összefüggésben, vagy egy komolyabb, strukturális jellegű problémával állunk szemben. Valójában úgy tűnik, hogy mindkét hatás érvényesül; más szóval az eurózóna válsága valószínűleg csökkentette a bizalmat (a brit export közel fele ide irányul), azonban a globális gazdaság is egy egyre összehangoltabb lassulást mutat, melynek hosszabb távú következményei lehetnek a iparra nézve. A harmadik negyedév teljesítményének ez az egyik első indikátora, de sajnos nem kecsegtet sok reménnyel, hogy a második negyedév 0,2 százalékos bővülését egy fellendülés követné.

Hátraarc az ausztrál kamatoknál. Óvatosságra intjük azokat a bikásabb kereskedőket, akik az erősebb második negyedéves fogyasztói árindex által felbátorodva kamatemelést remélnek. A második negyedévben megugró infláció ugyanis részben lecsillapodhat a következő egy vagy két negyedévben. Továbbá idén számos jel utal a belföldi termelés tempójának lassulására is, párhuzamosan egy globális lassulással, melyben Kína is fontos szerepet játszik (melyet sokan üdvözölnek). Ez azonban még nem kell, hogy az AUD/USD erősödés végét jelentse. Míg az 1-hónapos görgetett kamatkülönbözetekkel való korreláció (2-éves kamatokat alapul véve) nem sokkal az éves csúcs alatt, 0,56-on mozog, addig az AUD kevésbé viselkedik nyersanyag devizaként; az S&P fém index-szel való 1-hónapos korreláció eddig csökkent az aktuális hónapban (egészen 0,50-ig). Még ha folytatódik is ez a trend, az ausztrál dollárban így is lehet elég lendület, hogy a toppon maradjon.

Prognózis

Csütörtök: Németország: Munkanélküli ráta, július (előrejelzés 7.0%, előző 7.0%), Eurózóna: Fogyasztói bizalom, július (előrejelzés -11.4, előző -11.4), Gazdasági bizalom (előrejelzés 104.0, előző 105.1). USA: Segélyben részesülő új munkanélküliek (előző 418.000), Függőben lévő lakáseladások - havi összehasonlítás (előrejelzés -2.0%, előző 8.2%).

Péntek: Nagy-Britannia: GfK fogyasztói bizalom, július (előrejelzés -26, előző -25), Japán: Fogyasztói árindex - éves összehasonlítás (előrejelzés 0.2%, előző 0.3%), Ipari termelés, június (előrejelzés 4.5%, előző 6.2%), Németország: Kiskereskedelmi eladások - havi összehasonlítás, június (előrejelzés 1.7%, előző -2.5%), Eurózóna: Fogyasztói árindex - becslés, július (előrejelzés 2.7%, előző 2.7%).




Forrás: FxPro Financial Services Ltd.

Jogi nyilatkozat >>

Kockázati figyelmeztetés >>