2011. Május 04. szerda, 12:58
Közeledik a célegyenes

Úgy tűnik, hogy az amerikai politikusok a végletekig viszik az adósságplafon megemeléséhez szükséges költségvetési vitát. Mivel a határidőig már csak nyolc nap van hátra, így még a mai napon megegyezés kell, hogy szülessen, ahhoz, hogy augusztus 2-ig törvénybe foglalhassák a tervezetet. A republikánusok továbbra sem hajlandóak hozzájárulni egy olyan csomaghoz, mely adóemelést is tartalmaz, igaz mindkét törvényhozó testületben biztosak a pártvezetők abban, hogy egy közös megoldást fognak találni. Ehhez azonban valakinek engednie kell, de ennek egyelőre nem látni semmi jelét.
Az USA kötvényhozamok közben közel 3 bázisponttal emelkedtek az ázsiai kereskedésben, a tízévesek valamivel 3 százalék alatt mozognak, a részvények pedig 1% körül csökkentek. A dollár csak enyhén csökkent a fő dollár indexen, a svájci frank azonban több mint egy százalékkal erősödött a New Yorki zárás óta. A piacok továbbra is azzal számolnak, hogy megegyezés fog születni, de egyelőre úgy tűnik, hogy a politikusoknak egy pofonra van szükségük a piacoktól, ahhoz, hogy felfogják a helyzet súlyosságát. Ezt pedig könnyen meg is kaphatják, amennyiben ma nem szedik össze magukat.

Részletek

Új aranycsúcs az ázsiai kereskedésben. Míg a dollár- és kötvénypiacok, az adósság-megegyezés hiányában nem igen mozgolódnak, addig az arany tovább erősödött és az ázsiai kereskedésben újabb mindenkori rekordra emelkedett. A másik érdekes fejlemény, hogy a tőzsdén kereskedett fizikai arany is új rekordra tört a múlt hét vége felé. Ez kontrasztban áll az arany május elején jegyzett rekordszintjével, amikor a fizikai arany némileg elmaradt a tavalyi év végén látott magasságoktól. Mindez arra utalhat, hogy a befektetők a jelenlegi rally tartósságában bíznak.

A devizapiacok lazulnak, a hitelpiacok ünnepelnek. Komoly különbségeket láthatunk manapság, ha összehasonlítjuk a devizapiacokat a kötvény- és hitelpiacokkal. A devizapiacok múlt hét végi alakulása arra a feltételezésre alapult, hogy az eurózóna vezetői egy közös megegyezéshez közelítenek, mely persze még mindig jobb, mintha egyáltalán nem lenne megállapodás. A kötvénypiacokon – ezzel ellentétben – már inkább a részletekben rejlik az ördög. A görög CDS-felárak közel 400 bázisponttal, a portugál papírok ugyanakkor 160 bázisponttal csökkentek. Később az olasz és spanyol credit default swap-ok is csatlakoztak ehhez a trendhez, de sokkal kisebb mértékben. Ez igen jól tükrözi a kockázati prémiumoknál tapasztalható visszaesést, továbbá a likviditás visszatérését mind a kötvény-, mind pedig a CDS piacokra. Úgy tűnik, hogy a piacok is felvették azt az általunk is osztott nézetet, miszerint míg a megegyezés üdvözlendő, addig nem elég ahhoz, hogy azt sugallja, hogy túl vagyunk már a nehezén. Ez az új csomag valójában mindössze arra lesz elég, hogy a görög adósságot a nem egészen egy évvel ezelőtti szintre csökkentse (nominális értéken). Ezen felül továbbra is komoly bizonytalanság övezi a magánszektort, konkrétan abban a kérdésben, hogy a szektor milyen mértékben lesz hajlandó felvenni a felkínált kötvény-swapokat és cseréket. Azonban egyfajta megkönnyebbülés is látható a részvényeknél és bizonyos mértékben a nagy volatilitású pénznemeknél is (pl. AUD). Persze nem kizárólag az eurózónán múlik minden, ugyanis az amerikai adósság-tárgyalások is változatlanul nyomják a piacok ünnepi hangulatát.

Tovább romlott a német üzleti bizalom. Az Ifo-index a német üzleti hangulat legfontosabb barométere, melynek júliusi ismételt csökkenése nem okozott különösebb meglepetést. Az összesített érték 114,5-ről 112,9-re csökkent, miután mind a jelenlegi helyzet megítélése, mind a várakozások mutató visszaesett. Továbbra is jelentős a különbség a várakozásokat mérő komponens és a jelenlegi körülmények megítélése között, mely a következő hónapokban nagyobb visszaesést eredményezhet a jelenlegi helyzet megítélésénél. Mindezt a beszerzési menedzserindex visszaesése előzte meg, mely arra utal, hogy az eurózóna arra számít, hogy az aktivitás aktuális visszaesésénél többről lesz szó. Ma azonban minden Görögországról szól, illetve arról, hogy a várható megegyezés mennyire tudja visszaállítani a bizalmat az eurózóna egészében. Németország lassulása egyfelől jó dolog, mivel ez némileg csökkenti a németek és a többi euróövezeti tag gazdasági teljesítménye között fennálló jelentős különbségeket. Másfelől viszont megnehezíti az EKB dolgát, ami a következő hónapokra jelzett kamatemeléseket illeti, tekintve hogy az áprilisi első emelés óta gyengült az aktivitást mérő adat, a felmérés pedig arra utal, hogy ez a gyengülés még egy ideig fennmaradhat.

Prognózis

Hétfő: Nagy-Britannia: Hometrack ingatlan-árindex - havi összehasonlítás, július (előző -3.9%), USA: Chicago Fed Index, július (előző -0.37).

Kedd: Nagy-Britannia:
Nationwide ingatlan-árindex - éves összehasonlítás, július (előrejelzés –0.8%, előző -1.1%), GDP - negyedéves összehasonlítás, 2. negyedév (előrejelzés 0.2%, előző 0.5%), Németország: GfK fogyasztói bizalom, július (előrejelzés 5.6, előző 5.7), USA: Fogyasztói bizalom, július (előrejelzés 57.9, előző 58.5), Új magánlakás-eladások - havi összehasonlítás, június (előrejelzés 0.3%, előző -2.1%).

Szerda: Ausztrália: Fogyasztói árak - éves összehasonlítás, 2. negyedév (előrejelzés 3.4%, előző 3.3%), Németország: Import árak - éves összehasonlítás, június (előrejelzés 7.0%, előző 8.1%), Eurózóna: M3 - éves összehasonlítás, július (előrejelzés 2.4%, előző 2.4%), CBI Industrial Trends felmérés, július, USA: Háztartási berendezések megrendelése, június (előrejelzés 0.3%, előző 2.1%), Új-Zéland: Jegybanki kamatláb (előrejelzés 2.50%, előző 2.50%).

Csütörtök: Németország: Munkanélküli ráta, július (előrejelzés 7.0%, előző 7.0%), Eurózóna: Fogyasztói bizalom, július (előrejelzés -11.4, előző -11.4), Gazdasági bizalom (előrejelzés 104.0, előző 105.1). USA: Segélyben részesülő új munkanélküliek (előző 418.000), Függőben lévő lakáseladások - havi összehasonlítás (előrejelzés -2.0%, előző 8.2%).

Péntek: Nagy-Britannia: GfK fogyasztói bizalom, július (előrejelzés -26, előző -25), Japán: Fogyasztói árindex - éves összehasonlítás (előrejelzés 0.2%, előző 0.3%), Ipari termelés, június (előrejelzés 4.5%, előző 6.2%), Németország: Kiskereskedelmi eladások - havi összehasonlítás, június (előrejelzés 1.7%, előző -2.5%), Eurózóna: Fogyasztói árindex - becslés, július (előrejelzés 2.7%, előző 2.7%).




Forrás: FxPro Financial Services Ltd.

Jogi nyilatkozat >>

Kockázati figyelmeztetés >>