2011. Május 04. szerda, 12:58
Ezúttal a dollár került a piacok célkeresztjébe

Miután a Moody's tartotta magát ígéretéhez, miszerint negatív kilátásba helyezi az USA-dollárt, amennyiben a hónap közepéig nem emelik az adósságplafont, és a legutóbbi washingtoni tárgyalások sem vezettek sehova, majd miután a Fed elnöke is nyitva hagyta az újabb kötvényvásárlás opcióját, a devizapiac (a változatosság kedvéért) a dolláron töltötte ki haragját az elmúlt napokban. Az ugyancsak törékeny euró így végre megpihenhetett egy kicsit. A közös valuta az éjszaka folyamán vissza tudott kapaszkodni 1,43-ra (aktuális állás 1,42), míg két nappal ezelőtt még 1,38-on vergődött. Bár az euró jelentősen tudott javítani, manapság többnyire a japán yen és a svájci frank élvezik a tréderek és befektetők bizalmát.
Az USD/JPY éjszaka újra megérintette a 78,50-es szintet, majd a Bank of Japan intervenciójával kapcsolatos pletykák 79,50-re lökték az árfolyamot. Közben Tokióban egyre jobban fokozódik a politikai hangnem, miután a pénzügyminiszter "problematikusnak" ítélte a legutóbbi árfolyam-növekedéseket. A másik kedvenc pénznem természetesen a svájci frank volt, mely az éjszaka folyamán tovább erősödött és 0,8083-nál mindenkori rekordot állított be, majd az EUR/CHF is új rekordmélységbe zuhant, 1,15 alatt. Miután a nagyobb valuták, mint a dollár, az euró és a font folyamatos leértékelésnek vannak kitéve, így egyáltalán nem meglepő, hogy a befektetők a yenben és a frankban, illetve az aranyban keresik a menedéket. Az utóbbit már 1.585 dollárért vesztegetik, mely kevesebb, mint két hét alatt 100 dolláros emelkedést jelent!

Részletek

Bernanke nem enged. A Képviselőház Pénzügyi Bizottságához intézett féléves beszámolójából arra következtethetünk, hogy a Fed elnöke átmenetinek tartja az aktuális lassulást, illetve hogy a bank, szükség esetén készen áll folytatni alkalmazkodó monetáris politikáját. Magyarul egy újabb tőkeinjekcióra (mennyiségi lazításra) számíthatunk, de ez egyelőre még nem bukkant fel a radaron. Azonban, az a tény, hogy újra felmerült ez az opció, már elég volt ahhoz, hogy gyengítse a dollárt. Közben Bernanke újfent felvázolta a rendelkezésre álló eszközöket, mint pl. a kötvényvásárlás folytatását, illetve az alacsony kamatok melletti határozottabb eltökéltséget (mely az eddig ismételgetett "hosszabb ideig tartott alacsony kamat" szóhasználatnál mindenesetre komolyabban hangzik). Valamivel több, mint egy évvel ezelőtt még az volt a Fed kedvenc elfoglaltsága, hogy terveket vázolt fel a nagyvonalú monetáris politika megszüntetésére (kamatemelések és egyes vagyoneszközök újraeladásán keresztül). A nyilatkozatban gyakran hallunk utalást az expanzív opciók folytatására, mely arra utal, hogy a Fed tudja, hol rejtőznek még kockázatok.

Az EKB tanácstalanul nézi, ahogy Róma tűzbe borul? Az euró tegnapi pozitívabb árfolyama részben annak volt köszönhető, hogy az EKB várhatóan megkezdi – az értékpapír-piaci programnak megfelelően – a másodlagos kötvények felvásárlását. Ennek igazán ideje lenne már, az utolsó nagyszabású kötvényvásárlás ugyanis áprilisban volt. Azóta jelentősen romlottak a kötvénypiaci feltételek, tekintve hogy a német és olasz tízéves hozam közti különbség több mint 60 bázisponttal nőtt április eleje és június vége között (majd újabb 90 bázisponttal az aktuális hónapban). Ez idő alatt 2 Mrd. euróval csökkent az EKB értékpapír-piaci programja keretében tartott kötvények összege, mely nyilvánvalóan egy határozott EKB-döntés eredménye volt, hogy ezzel elzárják a likviditást biztosító csapokat – ahogy Trichet a múlt heti sajtótájékoztatón is megerősítette. Az elmúlt három hónap történéseinek fényében eléggé furcsának tűnik, hogy az EKB miért "vonja meg a likviditást", miközben rohamosan romlanak a kötvénypiaci állapotok. A programnak ugyanis az lenne a lényege, hogy a rendellenesen működő piacokon biztosítsa a szükséges mélységet és likviditást (González-Páramo, 2010. június 18.), az EKB tehát nem tartotta rendellenesnek a piacok működését ebben az időszakban. Ez a hét azonban igen kemény lesz. Amennyiben az EKB úgy dönt, hogy nem vág bele a programba, úgy rendkívül következetlen politikát folytat. A bank egyfelől azt hangoztatja, hogy a piacok megfelelően működnek, ezzel igazolva intervenciómentes politikáját. A szóban forgó piacok azonban egy közel biztosra vehető görög csődnek – mely az EKB szerint nem szabad, hogy megtörténjen – és más periférikus piacok megnövekedett csődkockázatának megfelelően vannak beárazva. Az EKB eheti kötvényvásárlási sztrájkja és a jövő heti kamatemelés jól mutatják, hogy a bank többet tesz annak érdekében, hogy akadályozza, mint inkább segítse az államadósság-krízis megoldását.

A brit munkaerőpiac állóvize. A legutóbbi brit munkaerőpiaci adatok azt sugallják, hogy a munkahelyteremtés tempója legjobb szándékkal is csak szerénynek minősíthető. A munkanélküli segélyben részesülők számában is újabb emelkedést láthattunk, ráadásul a szűkebb értelemben vett felmérés a negyedik egymást követő havi, és az elmúlt két év legnagyobb növekedését mérte. Azonban, akár csak az amerikai számadatoknál, itt is eltérést láthatunk a különböző felmérésekben. A tágabb értelemben vett felmérés 26 ezres csökkenést mutatott a dec-febr / márc-máj időszakok összehasonlításánál. Az igazság azonban valahol középúton található, a statisztikai hivatal ugyanis arra a következtetésre jutott, hogy a segélyben részesülők növekedése részben a juttatási rendszerben véghezvitt változásoknak köszönhető, melynek eredményeként több nő folyamodik álláskeresési segélyért. Azonban még ha ezt figyelmen kívül hagyjuk, az adatok akkor is azt mutatják, hogy az általános munkahelyteremtés tekintetében lassulni kezdett a munkaerőpiac, ez pedig a teljes foglalkoztatás 2 százalékos csökkenéséhez vezetett a válság előtti időszakhoz képest. Miután a bérek és egyéb bevételek továbbra sem érik el az infláció növekedését, így idén sokkal érezhetőbb lesz a háztartási kiadásokra gyakorolt hatás.

Prognózis

Csütörtök: EU: EKB havi jelentés; Fogyasztói árindex, június (előrejelzés 2.7%, előző 2.7%); USA: Termelői árindex, június - éves összehasonlítás (előrejelzés 7.4%, előző 7.3%), Kiskereskedelmi eladások, június (előrejelzés 0.0%, előző -0.2%). Segélyben részesülő új munkanélküliek (előző 418.000);

Péntek: EU: Kereskedelmi mérleg, május (előző -2.9 Mrd. EUR), USA: Fogyasztói árindex, június - éves összehasonlítás (előrejelzés 3.7%, előző 3.6%); Ipari termelés, június (előrejelzés 77.0%, előző 76.7%).




Forrás: FxPro Financial Services Ltd.

Jogi nyilatkozat >>

Kockázati figyelmeztetés >>