2011. Május 04. szerda, 12:58
Könnyelmű megegyezés az utolsó pillanatban

A washingtoni politikai vezetés a hétvégén döntést hozott az adósságplafon megemeléséről. A megállapodást mindkét törvényhozói testület és mindkét párt támogatja, így azt a mai szavazás után várhatóan törvénybe iktatják. A piacok – az elmúlt hetek tragikomédiája után – érthetően megkönnyebbüléssel fogadták a hírt; mind a svájci frank, mind a yen csökkenésnek indultak, az arany ára esett, az ázsiai tőzsdék pedig erősödtek. Ne felejtsük el azonban, hogy a megállapodás politikai színpadon, a záróakkord előtti utolsó pillanatban született. Az egyezség így messze nem a legoptimálisabb az USA számára, és ez a leminősítés esélyét sem csökkenti.
A 2,5 billió dolláros kiadáscsökkentés kevesebb, mint ami a hitelminősítők javasoltak. Ráadásul a további csökkentéseket (az eredetileg tervezett 4 billiós dolláros megtakarítás eléréséhez) egy olyan bizottságnak kell megvalósítania, mely az év végén jelentésre kötelezett, és amennyiben a testületek azt nem fogadják el, úgy automatikus csökkentésekre fog sor kerülni, elsősorban a védelmi és az egészségügyi kiadásoknál. Az elmúlt év jól mutatta, hogy Washington mindig is kerülte az állami hitelfelvétellel kapcsolatos nehéz döntéseket és az adóemelés alól is kibújt, így amennyiben a képviselőház nem változtat ezen a politikán, úgy még mindig jöhet a leminősítés.

Részletek


Gyengültek a menedékvaluták, de várjunk, míg a pénz beszél. Nem meglepő, hogy a hétvégi amerikai adósság-megállapodás után csökkenésnek indult a yen és a svájci frank árfolyama. Azonban elsősorban az fog számítani, hogy mi történik ez után a megszokott reflex után, tekintve, hogy igen sok befektető vett fel várakozó pozíciót az elmúlt hetekben, nem kevés pénzzel a zsebükben. Elsősorban a franknál lehet aggályos, hogy miután leülepedik a por az USA-ban, a befektetők várhatóan kerülni fogják a kevésbé rózsás államháztartással rendelkező országokat. Látszólag Japán is ide tartozik, tekintettel a 200 százalékos GDP arányos államadósságra, a japán adóssághelyzet azonban mindeddig egy alvó sárkány volt, ahogy ezt a tízéves kötvények 1,10 százalékos hozama is mutatja. Amennyiben továbbra is fennáll az ország fiskális kockázata, úgy mind a svájci, mind a japán hatóságok intervencióra szánhatják el magukat valutáik gyengítésé érdekében, illetve hogy ezzel késztessék az USA-t és társait a hosszú távú költségvetési problémák megoldására, melyek nélkül a svájci és a japán valuta is további felfelé irányuló nyomásnak lennének kitéve.

Tovább gyengült a kínai feldolgozóipar. A Kínával kapcsolatos legfrissebb felmérések további gyengülést mutatnak. A feldolgozóipari beszerzési menedzserindex mutatója 50,9-ről 50,7-re csökkent. Az ugyancsak ipari teljesítményt mérő HSBC mutató is az 50-es szint alá került és júliusban egészen 49,3-ig esett (a júniusi 50,1 után). Ezek a jelentések azt a benyomást keltik, hogy az elmúlt 6-9 hónap szigorítási intézkedései utána gyengülni kezdett a belföldi aktivitás.

Az adatok ellentmondanak az EKB szigorítási stratégiájának. Az eurózóna legutóbbi inflációs felmérése a vártnál enyhébb eredményt mutatott; az index 2,7 után 2,5 százalékra csökkent júniusban. Ez egyelőre csak egy – bizonyos országokra és prognózisokra támaszkodó – előzetes becslés, melyet később felfelé korrigálhatnak. Az adat ettől függetlenül döntő jelentőségű, ugyanis a harmadik egymást követő hónapban is konstans vagy csökkenő inflációt mutat az euróövezetben. Ennél is érdekesebb, hogy a német inflációt mérő harmonizált adat váratlanul növekedést mutatott júliusban (2,4-ről 2,6 százalékra). Ebből arra következtethetünk, hogy az inflációra ható csökkentő nyomás máshonnan származik. Az EKB áprilisi első kamatemelése óta csökkent az infláció, a gazdasági mutatók pedig gyengültek (bár nem mindenhol). Nem vitás azonban, hogy az államadósság-válság ez idő alatt drámaian romlott. Ez a tendencia a pénzpiacokon is érezhető volt, ahol a likviditást mérő adatok (pl. Libor-OIS spread) éves mélypontra zuhantak. Összességében elmondható, hogy az EKB szigorítási ciklusa rosszul lett időzve, és az sem teljesen kizárt, hogy egyes szigorítási intézkedéseket még az év vége előtt vissza kell fordítani.

Prognózis

Hétfő: Svájc: HSBC feldolgozóipari index, július (előző 50.1), Eurózóna: BMI - feldolgozóipar (előrejelzés 50.4, előző 50.4), munkanélküli ráta, június (előrejelzés 9.9%, előző 9.9%), Nagy-Britannia: BMI - feldolgozóipar, július (előrejelzés 51.0, előző 51.3), USA: ISM - feldolgozóipar, július (előrejelzés 64.0, előző 68.0)

Kedd: Ausztrália: Jegybank célkamat (előrejelzés 4.75%, előző 4.75%), Nagy-Britannia: BMI - építőipar, július (előrejelzés 53.2, előző 53.6), Eúrózóna: Termelői árindex, június (előrejelzés 6.0%, előző 6.2%), USA: PCE (Személyes fogyasztási kiadások) - éves összehasonlítás, június (előrejelzés 1.4%, előző 1.2%).

Szerda: Svájc: BMI (kivéve feldolgozóipar), július (előző 57.0), Ausztrália: Kereskedelmi mérleg, június (előrejelzés 2.2 Mrd. AUD, előző 2.333 Mrd. AUD), Eúrózóna: BMI - szolgáltatás, július (előrejelzés 51.4, előző 51.4), Nagy-Britannia: BMI - szolgáltatás, július (előrejelzés 53.5, előző 53.9), Eúrózóna: Kiskereskedelmi eladások - éves összehasonlítás, június (előrejelzés -0.9%, előző -1.8%), USA: ISM Non-Manufacturing összesített, július (előrejelzés 54.0, előző 53.3), gyáripari megrendelések, június (előrejelzés -0.6, előző 0.8%)

Csütörtök: Németország: Gyáripari megrendelések - éves összehasonlítás, június (előrejelzés 6.8%, előző 12.2%), Nagy-Britannia: Bank of England kamatdöntés (változás nem várható, jelenleg: 0.50%), Eurózóna: EKB kamatdöntés (változás nem várható, jelenleg: 1.50%), USA: Segélyben részesülő új munkanélküliek (előző 398.000)

Péntek: Nagy-Britannia:
Termelői árindex - fogyasztói árak - éves összehasonlítás, július (előrejelzés 5.8%, előző 5.7%), Németország: Ipari termelés - éves összehasonlítás (előrejelzés 8.1%, előző 7.6%)




Forrás: FxPro Financial Services Ltd.

Jogi nyilatkozat >>

Kockázati figyelmeztetés >>