2011. Május 04. szerda, 12:58
Az ISM adatok elrontották a partit

Az amerikai adósság-megállapodás után épp hogy elkezdődött az ünneplés, amikor a feldolgozóipari ISM (Institute for Supply Management) adatok elrontották a partit, és a piacok is egyből kijózanodtak. Az amerikai tőzsdeindexek némi gyengüléssel zárták a napot, majd az erősödő AUD is hamar kifulladt. Figyelemre méltó volt még a svájci frank yennel szembeni árfolyam-növekedése, mely a héten eddig +1,4 százalékot mutatott.
Miután a Kongresszus már elfogadta az adósság-megállapodást, így már csak a Szenátus mai szavazása van hátra, mely várhatóan kellő többséggel elfogadja azt. Azonban továbbra is fennállnak az USA hitelbesorolásával és egy a közeljövőben várható leminősítéssel kapcsolatos jogos aggodalmak, tekintve, hogy a megállapodás messze elmarad a korábban kitűzött céloktól. Az év végéig – de várhatóan a következő években is – az államadósság lesz a piacok központi témája.

Részletek

Nem tartott sokáig a napsütés. A pozitív hónapkezdést igen hamar elrontották a júliusi amerikai feldolgozóipari (ISM) adatok. Az összesített index 55,3-ról 50,9-re zuhant; a vártnál sokkal gyengébb eredmény pedig teljesen aláásta az aktuális árfolyamot, melyet eddig a megkönnyebbülés jellemzett. Az amerikai tőzsdék mínusszal zártak, a dollár erősödött és a svájci frank is előre tört. Érdekes módon a frank erősödése mögött messze elmaradt a yen értéknövekedése. Ez összhangban van a korábbi feltevésünkkel, miszerint a befektetők egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egyes pénznemek mögötti államadósság kockázatra. Az aktuális USA adatokból arra is következtethetünk, hogy a májusi és részben a júniusi gyengülés egy hosszabb távú negatív trend kezdete lehet.

Nem változtak az ausztrál kamatok, de nem árt az óvatosság.
A várakozásoknak megfelelően, a mai értekezlet után nem módosítottak a kamatokon, az ausztrál dollár és a piaci kamatok azonban csökkentek a bejelentést követően. Bár a bizottság kitért a kamatemelés lehetőségére, mégis a szinten tartás tűnt a józanabb döntésnek, "különös tekintettel a globális piacokat övező rendkívüli bizonytalanságra".

Nagy-Britannia: gyengén indult harmadik negyedév. Az elkeserítő második negyedéves adatok után a harmadik negyedév sem kecsegtet túl sok reménnyel. Ez elsősorban a feldolgozóipari BMI-nek (beszerzései menedzserindex) köszönhető, mely közel két év után újra az 50-es szint alá süllyedt, a júliusi csökkenés ráadásul már a hatodik egymást követő gyengülés havi szinten. A visszaesés mértéke arra enged következtetni, hogy többről van szó egy átmeneti gyengülésnél, és a brit kilábalás fenntarthatóságával kapcsolatban is aggályokat vet fel, tekintettel az idén hatását kifejtő költségvetési megszorításokra. Elképzelhető, hogy egy B terv, vagy annak elvetése áll majd a következő hetek tárgyalásának középpontjában.

Adósság-megállapodás utáni dollár reakció. A yennel és frankkal szembeni első reflex-szerű reakció teljesen logikus volt, tekintettel az elmúlt két hét árfolyam-növekedésére, illetve miután a befektetők az elmúlt hetekben elsősorban a biztonságra és az értékállóságra helyezték a hangsúlyt. A dollár-valutákkal (USD, AUD, NZD, CAD) szembeni reakció egy tipikus kockázati manőver volt, melynek során a nagy hozammal kecsegtető pénznemek erősödtek leginkább. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a hétfő egyben a hónap első napja, így a tőkeáttétes alapoknál (pl. hedge fund) most kezdődött az új kereskedési hónap, és amennyiben szerencséjük van, úgy friss pénzhez juthatnak a piacon. Az euró és a font eleinte egyáltalán nem reagált, mely a vonatkozó adósságkockázatok fényében nem is meglepő. Bár az elmúlt hetekben az euró állt a figyelem középpontjában, addig a font sem tudott kikászálódni a gödörből, miután a gazdaság siralmas helyzete megkérdőjelezte a hatályban lévő költségvetési megszorítás logikáját.

Prognózis


Kedd: Ausztrália: Jegybank célkamat (előrejelzés 4.75%, előző 4.75%), Nagy-Britannia: BMI - építőipar, július (előrejelzés 53.2, előző 53.6), Eúrózóna: Termelői árindex, június (előrejelzés 6.0%, előző 6.2%), USA: PCE (Személyes fogyasztási kiadások) - éves összehasonlítás, június (előrejelzés 1.4%, előző 1.2%).

Szerda: Svájc: BMI (kivéve feldolgozóipar), július (előző 57.0), Ausztrália: Kereskedelmi mérleg, június (előrejelzés 2.2 Mrd. AUD, előző 2.333 Mrd. AUD), Eúrózóna: BMI - szolgáltatás, július (előrejelzés 51.4, előző 51.4), kiskereskedelmi eladások - éves összehasonlítás, június (előrejelzés -0.9%, előző -1.8%), Nagy-Britannia: BMI - szolgáltatás, július (előrejelzés 53.5, előző 53.9), USA: ISM Non-Manufacturing összesített, július (előrejelzés 54.0, előző 53.3), gyáripari megrendelések, június (előrejelzés -0.6, előző 0.8%).

Csütörtök: Németország: Gyáripari megrendelések - éves összehasonlítás, június (előrejelzés 6.8%, előző 12.2%), Nagy-Britannia: Bank of England kamatdöntés (változás nem várható, jelenleg: 0.50%), Eurózóna: EKB kamatdöntés (változás nem várható, jelenleg: 1.50%), USA: Segélyben részesülő új munkanélküliek (előző 398.000)

Péntek: Nagy-Britannia: Termelői árindex - fogyasztói árak - éves összehasonlítás, július (előrejelzés 5.8%, előző 5.7%), Németország: Ipari termelés - éves összehasonlítás (előrejelzés 8.1%, előző 7.6%)




Forrás: FxPro Financial Services Ltd.

Jogi nyilatkozat >>

Kockázati figyelmeztetés >>