2011. Május 04. szerda, 12:58
Továbbra is intenzív osztályon az amerikai gazdaság

A tavaszi szélcsend utáni gazdasági fellendülésbe vetett reményeket igen hamar eloszlatták a legutóbbi amerikai foglalkoztatási adatok, melyek mindössze 18 ezres növekedést mutattak, jócskán alulmúlva a várakozásokat. Az előző két hónap összesített munkaerő-növekedési adatait is 44 ezerrel kellett lefelé korrigálni. A részletes elemzés is igencsak kiábrándító képet fest az USA munkaerőpiacáról. A közalkalmazottak leépítése tovább folytatódik, így júniusban újabb 39 ezer fő veszítette el állását; a tavalyi év vége óta összesen 188 ezer állami alkalmazott vált munkanélkülivé. További aggodalomra ad okot, hogy a magánszektorbeli munkahelyteremtés is csigatempóra lassult, az előző hónapban itt mindössze 53 ezres növekedést láthattunk.
Ennél is lehangolóbb volt a háztartásokban végzett felmérés (melyeket a céges felméréssel párhuzamosan végzik), itt nem kevesebb, mint 445 ezres foglalkoztatási mínuszt mértek az előző hónapban, mely 2009 utolsó hónapja óta a legnagyobb havi visszaesés. Ennek eredményeként újra 9,2 százalékra emelkedett a munkanélküli ráta, mely márciusban még 8,8 százalékot mutatott. Az arány akár sokkal nagyobb is lehetett volna, ha civil munkaerőnél nem csökkent volna 272 ezerrel az állomány. A munkanélküliek száma immár három egymást követő hónapban emelkedett, összesen több mint 500 ezerrel, a ledolgozott munkaidő pedig 0,3 százalékkal csökkent. Válaszként nagy zuhanásba kezdett a dollár, az euró újra 1,43 fölött mozgott, az USA kötvényhozamok pedig jelentősen romlottak. A politikusok számára nagy jelentőséggel bírnak ezek a számok. Először is Washingtonnak óvatosan kell eljárnia a költségvetési megszorításoknál, nehogy visszataszítsa a gazdaságot a recesszióba, így igen kicsi annak az esélye, hogy a két nagy párt megfelelő fiskális szigorban egyezne meg, legalábbis a dolgok jelenlegi állása alapján. Másodsorban, a Fed-nek is le kell mondania egyelőre mindenféle késztetésről, hogy a közeljövőben normalizálja az erősen kibillent vagyonmérlegét. Úgy tűnik, hogy az amerikai gazdaság még egy ideig intenzív kezelésre szorul.

Részletek

Az EU (végre) tárgyal a részleges csőd-opcióról. A mai napra gyorsan összehívott európai válságértekezlet jól érzékelteti, hogy a kontinenst beborító államadósság-válság egy sokkal veszélyesebb fázisba lépett, a dominó ugyanis már az eurózóna harmadik legnagyobb nemzetgazdaságának számító Olaszországot is elérte. Az EKB-elnök Trichet, az EU gazdasági biztosa Olli Rehn és Luxemburg miniszterelnöke Juncker, az EU-elnök van Rompuy-jal és a Bizottság elnökével, Barrosoval fog találkozni, hogy megvitassák a legsürgetőbb problémákat. A német "Die Welt" a hétvégén arról cikkezett, hogy várhatóan kétszeresére kell bővíteni az EFSF alapot, amennyiben Olaszország segítségre szorulna. Úgy tűnik, hogy az eurózóna pénzügyi tisztviselői hajlandóak újragondolni a görög tehermegosztásra vonatkozó tervet, miután egyre komolyabban veszik a hitelminősítők figyelmeztetéseit, miszerint az könnyedén államcsődhöz vezethet, és valószínűleg a remélt hatást sem érné el. Újra napirendre került a németek által, néhány hete javasolt kötvény-csereprogram, mely mindenféleképpen részleges csődhöz vezetne. Ezek után nem meglepő, hogy a közös valuta – az általános kockázatkerülés közepette – gyengülésnek indult és pillanatnyilag nem sokkal az 1,42-es szint alatt mozog. Mind a GBP/USD, mind az AUD/USD rontott az éjszaka folyamán, az ázsiai tőzsdék egy százalék körül estek, a dollár pedig kéthetes csúcsot jegyzett, annak ellenére, hogy pénteken kiábrándító foglalkoztatási adatok láttak napvilágot.

Egyre súlyosabb az európai pénzügyi fertőzés. Az eurózóna periférikus kötvényeibe fektető kereskedőket pénteken újabb sokk érte, a középpontba ezúttal Olaszország és Spanyolország került. Az olasz és német tízéves hozamok közti különbözet egy pontban újabb 20 egységgel, 240 bázispontos rekordra növekedett, míg három hónappal ezelőtt még 120 bázisponton állt. A spanyol/német tízéves hozamkülönbözet további 10 ponttal 275 bázispontra szélesedett pénteken, a három hónappal ezelőtti érték 175 volt. A belga kötvények is rossz fénybe kerültek, a különbözet itt 10 pontos plusszal 125 bázispontra emelkedett.

Megrendült az európai fellendülés. Pénteken újabb jelek utaltak arra, hogy a fellendülés némileg megtorpant Európában. Franciaországban a központi bank által közölt üzleti hangulat-index a múlt hónapban 103-ról 99-re csökkent. A bank megállapította, hogy az ipari teljesítmény jelentősen visszaesett, illetve hogy a szolgáltatási szektor lendülete is alábbhagyott. Olaszországban, várakozások alatti 0,6 százalékkal csökkent az ipari termelés májusban. A hét elején megjelent júniusi szolgáltatói BMI adatok majdnem mindegyike gyengébb volt az előző havinál. Mindez pedig a feldolgozóipari BMI adatok által tükrözött negatív trendet követte.

A brit inflációs átok. Nagy-Britanniát példátlan költségvetési megszorítások szorongatják, a magánszektor pedig recesszióval küzd, sajnos azonban az infláció átka is áthatja az országot. Júniusban 0,4 százalékkal nőttek a termelői árak, a tavalyi évhez képest ez nem kevesebb, mint 17 százalékos pluszt jelent. A termelők alig tudják tovább adni ezt az árnövekedést, a fogyasztói árak ugyanis "csak" 5,7 százalékkal növekedtek a júniust megelőző 12 hónap alatt. És ha ez még nem elég, a British Gas bejelentette, hogy a következő hónapban további 18 százalékkal emeli az árakat. A Bank of England igencsak nehéz helyzetben van, ami a stratégiát illeti, nem könnyű ugyanis a megfelelő kamatlábat belőni, miközben a magánszektor stagnál és az infláció is jóval célérték fölött van. Egyelőre talán az a legjobb, ha a bank tartja a jelenlegi irányvonalat.

Prognózis

Hétfő: Franciaország: Ipari termelés, május (előrejelzés 0.5% havi, előző -0.3%);

Kedd: Nagy-Britannia: BRC bázishoz mért (like for like) eladások - éves összehasonlítás, június (előző -2.1%), RICS ingatlanárak mérlege, június (előző -28), Németország: Fogyasztói árindex, június - végleges (előrejelzés 2.3%, előző 2.3%), Nagy-Britannia: Összesített kereskedelmi mérleg, május (előrejelzés -2.7 Mrd. GBP, előző -2.8 Mrd. GBP), fogyasztói árindex június - éves összehasonlítás (előrejelzés 4.5%, előző 4.5%), USA: Kereskedelmi mérleg, május (előrejelzés -43.8 Mrd. USD, előző -43.7 Mrd. USD), júniusi Fed-értekezlet jegyzőkönyve.

Szerda: Kanada: Reál-GDP - éves összehasonlítás, 2. negyedév (előrejelzés 9.3%, előző 9.7%), Kiskereskedelmi eladások - éves összehasonlítás, június (előrejelzés 17.0%, előző 16.9%), Nagy-Britannia: Munkanélküli segélyben részesülők, június (előrejelzés +15.000, előző +20.000), ILO munkanélküli ráta (háromhavi), május (előrejelzés 7.7%, előző 7.7%); EU: Ipari termelés - éves összehasonlítás, május (előrejelzés 4.7%, előző 5.5);

Csütörtök: EU: EKB havi jelentés; Fogyasztói árindex, június (előrejelzés 2.7%, előző 2.7%); USA: Termelői árindex, június - éves összehasonlítás (előrejelzés 7.4%, előző 7.3%), Kiskereskedelmi eladások, június (előrejelzés 0.0%, előző -0.2%). Segélyben részesülő új munkanélküliek (előző 418.000);

Péntek: EU: Kereskedelmi mérleg, május (előző -2.9 Mrd. EUR), USA: Fogyasztói árindex, június - éves összehasonlítás (előrejelzés 3.7%, előző 3.6%); Ipari termelés, június (előrejelzés 77.0%, előző 76.7%).





Forrás: FxPro Financial Services Ltd.

Jogi nyilatkozat >>

Kockázati figyelmeztetés >>